Startech.Com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K 60Hz HDMI 2.0 100W Power Delivery Pass-through SD/MicroSD 2-Port USB 3.0 Hub GbE - USB Type-C Mini Dock - 12in Long Attached Cable DKT30CHSDPD1
SKU:381934
MPN:DKT30CHSDPD1 Link
Manufacturer:https://www.startech.com/
Brand: Startech.Com
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
StarTech.com USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Docking Station for Notebook/Tablet/Workstation/Monitor - 100 W - Portable - 1 Displays Supported - 4K - 3840 x 2160, 3440 x 1440 - 2 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 1 x USB Type-C Ports - USB Type-C - Network (RJ-45) - HDMI - Wired - Gigabit Ethernet - Windows, Chrome OS, iPadOS, Android, macOS
This USB-C multiport adapter with DP 1.4 supports 4K 60Hz HDMI® and turns your MacBook Pro, Dell XPS, or other USB-C™ laptops or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K HDMI video output, two USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3™ port. Plus, it offers advanced charging through USB Power Delivery 3.0 and an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable for an extended reach to offer more set up flexibility.
Enhance Productivity
The portable docking station connects your laptop to a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultrawide monitor.
DP Alt Mode Required Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60Hz
Connect Your Devices
The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub gives you two USB-A ports to connect your legacy USB devices.
Built-In SD Card Reader
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB PD 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access.
The DKT30CHSDPD1 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Network & Communication
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Power Description
Maximum Power Supply Wattage 100 W
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 99.2 g
Form Factor Portable
Height 15.2 mm
Width 350.5 mm
Software
Operating System Supported Android
Windows
Chrome OS
macOS
iPadOS
Interfaces/Ports
Host Interface USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
HDMI Yes
Network (RJ-45) Yes
Number of HDMI Outputs 1
USB Type-C Yes
USB Type-C Detail 1x USB-C (Data + 100W Power Delivery 3.0)