Belkin BoostCharge 45 W AC Adapter - Universal Adapter - 1 USB Type-C - For Smartphone, Chromebook, Tablet PC, iPhone, iPad mini, iPad Pro, MacBook Pro WCA013AUWH
SKU:429085
MPN:WCA013AUWH
Manufacturer:https://www.belkin.com/au/
Brand: Belkin
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Power Description
Maximum Output Power45 W
Miscellaneous
Compatibility
  • Dell XPS 13" Notebook
  • Google Pixelbook Chromebook
Apple Products:
  • iPad mini 6th Gen
  • iPad Pro (11") 3rd Gen
  • iPad Pro (12.9") 5th Gen
  • MacBook Air M2 (2022)
  • MacBook Pro M3 14"
  • iPhone 16
  • iPhone 16 Plus
  • iPhone 16 Pro
  • iPhone 16 Pro Max
  • iPhone 16e
  • iPhone 15
  • iPhone 15 Pro
  • iPhone 15 Plus
  • iPhone 15 Pro Max
  • iPhone 14
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro Max
  • iPhone 13
  • iPhone 13 mini
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
Nintendo Portable Gaming Consoles:
  • Switch 2
  • Switch
Samsung Smartphones:
  • Galaxy S21 5G
  • Galaxy S21+ 5G
  • Galaxy S21 Ultra 5G
  • Galaxy S22 5G
https://www.belkin.com/au/p/compact-usb-c-wall-charger-30w/WCA008auWH.html
Environmental ComplianceWaste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Physical Characteristics
Height34.5 mm
Width33.5 mm
Interfaces/Ports
USB Type-CYes
Number of USB Type-C Ports1
USB Power Delivery1 x Type-C 45W
General Information
Product TypeAC Adapter
Manufacturer Part NumberWCA013AUWH
Manufacturer Website Addresshttp://www.belkin.com/au
ManufacturerBelkin International, Inc
Product NameBoostCharge Compact USB-C Wall Charger 45W