Asus ROG Thor 1000W Platinum III ROG-THOR-1000P3-GAMING
SKU:424589
MPN:ROG-THOR-1000P3-GAMING
Manufacturer:https://www.asus.com/au/
Brand: Asus
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
Preorder 2-3 weeks
Fright Estimate
ROG THOR 1000W PLATINUM III | ULTIMATE POWER. UNMATCHED STABILITY.
  • GaN MOSFET
  • "GPU-FIRST" Intelligent Voltage Stabilizer
  • 80 PLUS Platinum
  • PCIe Gen 5.0 Ready
  • Future Ready
  • 10-Year Warranty
The ROG Thor 1000W Platinum III delivers the ultimate power and stability demanded by gamers. A next-gen GaN MOSFET delivers superior efficiency, and "GPU-First" voltage sensing features a patented-intelligent voltage stabilizer, ensuring top-tier performance and stability. Meanwhile, there is Turbo Mode for maximum cooling when overclocking or for other demanding workloads.
The ROG Thor 1000W Platinum III also features the signature Thor OLED display, now upgraded for easy magnetic attachment - it can be swapped to either side of the unit to accommodate fan-up or fan-down PSU installation.
ENGINEERING | GaN MOSFET
The ROG Thor 1000W Platinum III PSU boasts an innovative GaN MOSFET that deliver up to 30% more power efficiency than standard MOSFETs. Plus, the smaller size of a GaN MOSFET allows for a more organized internal layout. This optimized design provides space for larger heatsinks and enhanced airflow, improving heat dissipation.
High-performance Copper Pins
ATX 3.1 Compatible
ATX 3.1 ushers in tighter voltage and current regulation standard for next-gen hardware - and the ROG Thor 1000W Platinum III arrives ahead of the curve with full compliance. A 16-pin PCIe cable capable of sending up to 600 watts of power to PCIe 5.0 graphics cards is bundled with this PSU, readying your build for the next gen.
80 PLUS Platinum Certification
The ROG Thor 1000W Platinum III utilizes low-ESR Japanese capacitors to ensure efficient operation. These upgrades enable 80 PLUS Platinum certification, which guarantees 89% efficiency at 100% load and 92% efficiency at 50% load. The increased efficiency results in less heat, reduced fan noise, and increased reliability.
COOLING | ROG Heatsinks Cool under pressure
ROG heatsinks facilitate lower temperatures, longer component lifespan, and extended 0dB operation.
  • GaN MOSFET
  • "GPU-First" voltage sensing with patented intelligent voltage stabilizer
  • Magnetic OLED display
  • Turbo Mode
  • : Premium components and a fine-tuned fan curve unlock support for extended power excursions.
  • ROG heatsinks
  • and a
  • fully aluminum enclosure
  • synergize for superior cooling, keeping your system thermals under control.
  • Dual-ball-fan bearings
  • can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
  • ATX 3.1 compatible:
  • Etched modular cables
  • with a pliable premium material ensure effortless cable management and exceptional safety.
  • 80 PLUS Platinum certified:
  • 10-year warranty
  • included.
Reliability
MTBF120000 Hour
Miscellaneous
Package Contents
  • ROG Thor 1000W Platinum III
  • 1 x Power Cord
  • 1 x Motherboard Power Cable (610mm)
  • 2 x CPU Cable (1000mm)
  • 1 x PCI-E Gen 5.1 16-pin Cable (750mm)
  • 4 x PCI-E Cable 1-to-1 (750mm)
  • 1 x SATA Cable 1-to-4 (400+120+120+120mm)
  • 1 x SATA Cable 1-to-3 (400+120+120mm)
  • 2 x Peripheral 1-to-3 (400+150+150mm)
  • 1 x Addressable RGB Cable (800mm)
  • 1 x ROG Sticker
  • 6 x ROG Cable Tie
  • 1 x Chassis Screws Package
  • 12 x Cable Tie
  • 1 x User Manual
Energy Efficiency Certification80 Plus Platinum
Environmental ComplianceRestriction of Hazardous Substances (RoHS)
Interfaces/Ports
Number of SATA Power Connectors7
PCI Express ConnectorYes
Number of (4+4 pin) CPU Power Connectors2
Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors4
Physical Characteristics
Weight (Approximate)2.37 kg
Form FactorInternal
Height190 mm
Width150 mm
Depth86 mm
General Information
Product TypePower Supply
Manufacturer Part NumberROG-THOR-1000P3-GAMING
Manufacturer Website Addresshttp://www.asus.com/au
ManufacturerASUS Computer International
Product ModelROG Thor 1000W Platinum III
Product NameROG Thor 1000W Platinum III
Product LineROG Thor
Brand NameAsus ROG
Technical Information
Efficiency92%
Protection TypeOver Temperature
Under Voltage
Short Circuit
Over Voltage
Over Current
Over Power
Number of Fans1
Power Factor Correction (PFC)Active
Specification ComplianceATX 3.1
ATX12V
Power Description
Input Voltage120 V AC
230 V AC
Output Power1 kW
Output Voltage5 V SB
3.3 V DC
5 V DC
12 V DC
-12 V DC
Output Voltage Detail12 V DC @ 83.33 A
-12 V DC @ 0.3 A
3.3 V DC @ 30 A
5 V DC @ 25 A
5 V SB @ 3 A