DeepCool PS750P 750W Gamer Storm SFX12V V4.1 & ATX12V V3.1M Full Japanese Electroyltic Capacitors, Cybenetics Platinum/PPLP 115V Platinum R-PS750P-FE0B-JGAU
SKU:439016
MPN:R-PS750P-FE0B-JGAU Link
Manufacturer:https://www.gamerstorm.com
Brand: Deepcool
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Technical Spec
Model PS750P
Model No PS750P-FE
Total Output 750W
Type SFX12V V4.1 & ATX12V V3.1
Product Dimensions 125×100×63.5mm (W x L x H)
Efficiency certification Cybenetics Platinum/PPLP 115V Platinum
Fan Size 92×92×15mm (W x L x H)
Fan Bearing FDB
Topology Active PFC + Half Bridge SRC LLC + DC to DC
Capacitors Full Japanese Electroyltic Capacitors
Power Good Signal 100-150ms
Hold Up Time ≥16ms 80% load
Efficiency ≥92% Under Typical Load(50% Loading)
Protection OPP/OVP/SCP/OTP/OCP/UVP/SIP/NLO
Operation Temperature 0~40°C