DeepCool PF500X 500W Gamer Storm 80+ Bronze/ Cybenetics ATX Power Supply 120mm Fan, Japanese & Taiwanese Capacitors, DC to DC, ATX12V V2.52 R-PF500X-HD0B-JGAU
SKU:434612
MPN:R-PF500X-HD0B-JGAU Link
Manufacturer:https://www.deepcool.com/
Brand: Deepcool
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
DESCRIPTION
DeepCool PF500X 500W Gamer Storm 80+ Bronze/ Cybenetics ATX Power Supply 120mm Fan, Japanese & Taiwanese Capacitors, DC to DC, ATX12V V2.52
Technical Spec
Model PF500X
Model No PF500X-HD
Total Output 500W
Type ATX12V V2.52
Product Dimensions 150×140×86mm (W x L x H)
Efficiency certification 80PLUS 230 EU Bronze/CYBENETICS Bronze /CYBENETICS A 230V/PPLP 230V Bronze
Fan Size 120mm
Fan Bearing Longlife HYB
Topology Active PFC+DC to DC
Capacitors Taiwanese + Japanese Electrolytic Capacitors
Power Good Signal 100-150ms
Hold Up Time ≥16ms(75% Load)
Efficiency ≥88% Under Typical Load(50% Loading)
Protection OPP/OVP/OCP/SCP/OTP/UVP/SIP/NLO
Operation Temperature 0-40°C
Regulatory CE/TUV-RH/CCC/RCM/KC
Erp Regulation ErP 2014