PALIT RTX5070Ti GAMINGPRO-S OC 16GB GDDR7 256bit 3-DP HDMI NE7507TS19T2-GB2031U
SKU:439055
MPN:NE7507TS19T2-GB2031U Link
Manufacturer:https://www.palit.com
Brand: Palit
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Memory Amount 16 GB
Memory Interface 256 bits
DRAM Type GDDR7
Graphics Clock 2295 MHz
Boost Clock 2482 MHz
Memory Clock 28 Gbps
CUDA Cores 8960
Memory Bandwidth (GB/sec) 896
Microsoft DirectX Microsoft DirectX® 12 Ultimate
OpenGL 4.6
Bus Support PCI-E 5.0
HDMI HDMI 2.1b
Display Port DP2.1b x 3
Maximum Digital Resolution 4K at 480Hz or 8K at 120Hz with DSC
Height 2.5 Slot
Board Size 331.9 x 127.1 x 49.7 mm
Graphics Card Power 300 W
Recommended System Power 750 W