Samsung QM98C 98" LCD Digital Signage Display - 24 Hours/7 Days Operation - Energy Star - Vertical Alignment (VA) - 3840 x 2160 - 8 ms - 500 cd/m² - 2160p - USB - HDMIWireless LAN - Bluetooth - Ethernet - Tizen 7.0 - Black LH98QMCEBGCXXY
SKU:423522
MPN:LH98QMCEBGCXXY
Manufacturer:https://www.samsung.com/au/
Brand: Samsung
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Slim design. Stunning performance.
Maximum impact in minimum space | Ultra Slim Depth
The QMC's ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung's UHD 4K series. Its sleek design and Slim Fit Wall Mount, helps you optimise space and install it neatly in a wide range of business environments.
Clean visuals in landscape or portrait mode | Even Bezel
Secure and even mounting | Centred VESA Holes
Lifelike colour expression | Dynamic Crystal Colour
View lifelike shades of colour in powerful 4K | Quantum Processor Lite 4K
Clear visibility | Non-Glare
Connect with convenience | Home User Interface (UI)
Collaborate between screens with wire-free speed | Smartview+
Streamlined calibration between screens with mobile app | Smart Calibration
  • Supersized Screen
  • Slim Design
  • SMARTVIEW+
Software
Operating SystemTizen 7.0
Power Description
Input Voltage120 V AC
230 V AC
Network & Communication
BluetoothYes
EthernetYes
Wireless LANYes
Technical Information
Panel TechnologyVertical Alignment (VA)
Bezel Width14.80 mm
Operation Hours24 Hours/7 Days
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature0°C
Maximum Operating Temperature40°C
Minimum Operating Humidity10%
Maximum Operating Humidity80%
Miscellaneous
Application/UsageBusiness
Environmentally FriendlyYes
Environmental CertificationElectronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze)
Energy StarYes
Video
Brightness500 cd/m²
Scan Format2160p
Dynamic Contrast Ratio5,500:1
Color Gamut72% NTSC
Display & Graphics
Pixel Pitch0.56 mm
Display Resolution3840 x 2160
Response Time8 ms
Screen Size98"