Brateck LDT80-C024UCP Matte Black Super Heavy-Duty Pole-Mounted Gas Spring Dual Monitor Arm with USB-A and USB-C Ports For most 24"-57" Monitors (LS) LDT80-C024UCP
SKU:435971
MPN:LDT80-C024UCP Link
Manufacturer:https://brateck.com.au/
Brand: Brateck
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
DESCRIPTION
Brateck LDT80-C024UCP Matte Black Super Heavy-Duty Pole-Mounted Gas Spring Dual Monitor Arm with USB-A and USB-C Ports For most 24"-57" Monitors (new)
FEATURES
●Detachable VESA Plate Design: enables easy installation
●Built-in Spring Tension Mechanism: for perfect weight adjustments
●Include VESA Adapters: fit monitors with different VESA patterns
●Installs from Top Side: installs entirely from above the desk surface
SPECIFICATIONS
Product Category: Gas Spring Monitor Arm
Rank: Standard
Material: Steel,Aluminum,Plastic
Surface Finish: Powder Coating
Color: Matte Black
Dimensions: 1145x131x925mm (45.1"x5.2"x36.4")
Fit Screen Size: 24"-57"
Fit Curved Monitor: Yes
Screen Quantity: 2
Weight Capacity (per screen): 2~27kg (4.4lbs~59.4lbs)
Weight Capacity for Curved Screen (per screen): 2~22kg (4.4lbs~48.4lbs)
VESA Compatible: 75x75,100x100,100x200,200x100,200x200
Tilt Range: +60°~-20°
Swivel Range: +90°~-90°
Screen Rotation: +90°~-90°
Arm Full Extension: 580mm (22.8")
Pole Height: 485mm (19.1")
Installation: Clamp,Grommet
Suggested Desktop Thickness: Clamp:10~50mm Grommet:10~50mm (Clamp:0.39"~2" Grommet:0.39"~2")