Epson TM-P80II-801 Mobile Direct Thermal Printer - Monochrome - Portable - Receipt Print - Bluetooth - Battery Included - Black - 100 mm/s Mono - 203 x 203 dpi - 79.50 mm Label Width - For iOS, Android, PC C31CK00801
SKU:422007
MPN:C31CK00801
Manufacturer:https://www.epson.com.au/
Brand: Epson
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Portable Thermal Printer
The TM-P80II is a series of printers with 80mm (three-inch) receipts ideal for retail and food service and logistics. It offers the speed, reliability and connectivity options needed to meet the requirements of today's iOS, Android and Windows printing applications.
This Product is available in 4 different configurations.
KEY FEATURES & BENEFITS
  • Long-lasting battery life - up to 47 hours on a full charge1 (battery and USB-C cable included)
  • Fast battery charging capability - fully charges as fast as 2.5 hours2 (charger sold separately)
  • Exceptional print quality and ultra-fast print speed - quickly produce sharp and crisp text, barcodes and logos at up to 100 mm/sec
  • High-capacity media basket to help maximize uptime - 51 mm outer diameter allows for large paper capacity; replace rolls less often
  • Modern design - sleek design suited to complement your business
  • Bring convenience, value, and feature to any mobile environment
  • Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
  • Conveniently print your receipts
Network & Communication
BluetoothYes
Power Description
Power SourceBattery
Battery Information
Battery IncludedYes
Battery Life (Max)2 Day
Software
Software Included
Operating System Supported
WiFi (802.11): iOS, Android and Windows (Security Level WEP, WPA, WPA2-Enterprise)
Bluetooth: iOS, Android and Windows
Media Types & Handling
Maximum Roll Diameter51 mm
Media TypeReceipt
Media SensorOut Of Paper Sensor
Cover Open Sensor
Maximum Label Width79.50 mm
Miscellaneous
Package Contents
  • TM-P80II-801 Direct Thermal Printer
  • Battery (OT-BY80II)
  • Belt Clip (attached to printer)
  • Starter Roll Paper
  • USB-C Cable
  • Documentation
Platform SupportedPC
iOS
Android
Environmentally FriendlyYes
Cables IncludedUSB
Environmental ComplianceRestriction of Hazardous Substances (RoHS)
Physical Characteristics
Weight (Approximate)363 g
Form FactorPortable
Height56 mm
Width104 mm
Depth137 mm