EPSON WORKFORCE WF-100, INKJET, COLOUR, PORTABLE, A4, SFP, 7PPM, WIFI, 1YR C11CE05501
SKU:432413
MPN:C11CE05501
Manufacturer:https://www.epson.com.au/
Brand: Epson
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Flexible battery charging – travel-friendly USB battery charging; or, use the AC adapter
Productivity-boosting portability – print professional-quality business documents or borderless 4" x 6" photos anywhere, anytime
Efficient – save battery life with the automatic power-off feature
Easy to use – bright 1.44" colour LCD plus convenient control panel for simple setup and operation
Professional-quality prints – speeds up to 7.0 ISO ppm (black) and 4.0 ISO ppm (colour)
Durable, quick-dry inks – for smudge and water resistant prints
Sleek design – designed to keep up with busy professionals on the go
PRODUCT NAME WorkForce WF-100
PRINTING METHOD On-demand Inkjet (piezoelectric)
NOZZLE CONFIGURATION 180 nozzles Black, 59 nozzles each colour (Cyan, Yellow, Magenta)
RESOLUTION 5760 dpi optimised with Variable Sized Droplet Technology
BLACK TEXT A4 (Normal) 7.0 ISO ppm
COLOUR TEXT A4 (Normal) 4.0 ISO ppm
Photo 4" x 6" (10 x 15cm) (Default) Approx. 77 sec
PAPER SIZES A4, A6, Half Letter, Executive, 3.5" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 8" x 10", 8.5" x 11"