Boxed Intel Core i5 processor 14400F (20M Cache, up to 4.70 GHz) FC-LGA16A BX8071514400F
SKU:411334
MPN:BX8071514400F
Brand: Intel
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
Preorder 2-3 weeks
Fright Estimate
Intel® Core™ Desktop Processors
Extended Core Technology
Intel® Core desktop processors feature enhancements and technologies designed to enable the experiences you are looking for. These processors feature performance hybrid architecture, combining two core microarchitectures on a single processor die. This architecture features Performance-cores, Efficient-cores and Intel® Thread Director. With up to 24 cores (8 Performance-cores and 16 Efficient-cores) and up to 32 threads. The Intel® Core i9 processor P-cores are capable of reaching 6.0 GHz with Intel® Thermal Velocity Boost to elevate performance. The Intel® Core i7 processor Efficient-cores have been increased, with now up to 20 cores (8 P-cores + 12 E-cores) and 28 threads to handle demanding multitasking workloads. Intel® Core™ desktop processors include a suite of advanced tools and technologies, Intel® Dynamic Tuning Technology, Intel® Turbo Boost Max 3.0 Technology3, Intel® Thermal Velocity Boost, Intel® Adaptive Boost3 4, and more.
Immersive Experiences
Accelerating Platform Innovation
Specifications
Cache 24 MB Intel® Smart Cache
Clock Speed - Base 1.8 GHz
Clock Speed - Max 4.7 GHz
Graphics Frequency Base/Max 1.55 GHz
Microarchitecture (nm) 10 nm Raptor Lake
Number of Cores 10: 6x Performance-cores, 4x Efficient-cores
Number of Threads 16
Processor Graphics No
Product Family Core™ i5 (14th gen)
Product Number 14400F
Socket LGA1700
Warranty 3 Years
Wattage 148W