SKU:426860
MPN:BNUC13BRFA200B00I
Manufacturer:https://www.asus.com/au/
Brand: Asus
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
Preorder 2-3 weeks
Fright Estimate
ASUS NUC 13 Rugged Tall Barebone Kit – Intel Atom x7-E7211E
The ASUS BNUC13BRFA200B00I is a fanless, industrial-grade mini PC from the NUC 13 Rugged series, engineered for edge computing and harsh environments. Powered by the Intel Atom x7-E7211E processor (dual-core, up to 3.2GHz), it delivers reliable performance in a dust-resistant, vibration-tolerant chassis.
Key Features:
Processor: Intel Atom x7-E7211E (2 cores, 6W cTDP)
Graphics: Intel UHD Graphics
Memory:
1x DDR5-4800 SO-DIMM slot
Up to 16GB (with optional in-band ECC support)
Storage:
64GB eMMC (soldered)
1x M.2 2280 PCIe 4.0 x4 (128GB–4TB)
1x M.2 3042 SATA/PCIe (128GB–2TB)
Connectivity:
2x HDMI 2.1
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A
2x USB 2.0
2x 2.5GbE LAN (Intel I226-V)
Intel Wi-Fi 6E AX210 + Bluetooth 5.3
Optional WWAN/LTE via M.2 3042 slot
Chassis:
Rugged, fanless design with external heatsink
Dimensions: 174 x 108 x 35.8 mm
VESA mountable
Power Supply: 20VDC, 4.5A, 90W adapter
Operating Temp: 0°C to 50°C