Intel 2u Hot-swap Drive Cage Upgrade Kit 8 X 3.5in A2u8x35s3hsdk
| SKU: | 197553 |
|---|---|
| MPN: | A2U8X35S3HSDK Link |
| Manufacturer: | https://ark.intel.com |
| Brand: | Intel |
| Warranty: | Standard Manufacturer's Warranty |
| Availability: | Preorder 2-3 weeks |
| Fright Estimate |
Description
▼
| Basic | |
|---|---|
| Brand Name: | Intel |
| Compatible Drive Bay Width: | 3.5" |
| Form Factor: | Internal |
| Number of 3.5" Bays: | 8 |
| Number of Total Expansion Bays: | 8 |
| Product Type: | Drive Bay Adapter |
| General Information | |
| Brand Name: | Intel |
| Manufacturer Part Number: | A2U8X35S3HSDK |
| Manufacturer Website Address: | http://www.intel.com.au |
| Manufacturer: | Intel Corporation |
| Package Type: | Retail |
| Product Name: | 2U Hot-swap Drive Cage Upgrade Kit 8x3.5 A2U8X35S3HSDK |
| I/O Expansions | |
| Number of 3.5" Bays: | 8 |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: |
Intel Server Systems:
| Physical Characteristics | |
| Depth: | 509 mm |
| Form Factor: | Internal |
| Height: | 162.1 mm |
| Weight (Approximate): | 4 kg |
| Width: | 265.9 mm |