Eaton 5P 1150VA / 920W 1U Rackmount UPS with LCD 5P1150IRAUG2
SKU:429100
MPN:5P1150IRAUG2
Manufacturer:https://www.eaton.com/au/en-gb.html
Brand: Eaton
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
Secure, smart, and integrated
Power and efficiency in a compact design
Intelligent load segment control prioritises critical devices and optimises battery runtime.
Optimized battery management, easy maintenance, total flexibility
User hot-swappable batteries and intuitive battery replacement wizard through graphical LCD display.
  • Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
  • 1.15 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
  • Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 920 W load capacity
Display & Graphics
DisplayLCD
Battery Information
Hot SwappableYes
Replaceable BatteryYes
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature0°C
Maximum Operating Temperature40°C
Interfaces/Ports
USBYes
Number of USB Ports1
Serial PortYes
Management
Network ManagementRelay-MS Card
RS-232
INDGW-M2 Card
Miscellaneous
Certifications & Standards
  • IEC/EN 62040-1
  • UL1778
  • CSA22.2
  • IEC/EN 62040-2
  • FCC Class B
  • CISPR 32 Class B
  • CE
  • CB report (TUV)
  • cTUVus
  • UKCA
  • Ukr
  • Cm
Environmental ComplianceWaste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Battery Directive
Product Environmental Profile (PEP) ecopassport
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Physical Characteristics
Weight (Approximate)14.20 kg
Form FactorRack-mountable
Rack Height1U
Height43.2 mm
Width438 mm
Depth509 mm
General Information
Product TypeLine-interactive UPS
Manufacturer Part Number5P1150IRAUG2
Manufacturer Website Addresshttp://www.eatoncorp.com.au
ManufacturerEaton Corporation
Product Name5P Gen2 1150VA Rack-mountable UPS
Product Series5P Gen2
Brand NameEaton
Technical Information
Application/UsageStorage
Network
IT
Server
Plug/Connector TypeIEC 60320 C14 (10A)
Receptacle TypeIEC 60320 C13 (10A)
Receptacle Detail6 x IEC 60320 C13 (10A)
Power Description
Input Voltage230 V AC
Output Voltage240 V AC
230 V AC
220 V AC
208 V AC
200 V AC
Waveform TypePure Sine Wave
Input Voltage Range150 V AC - 294 V AC
160 V AC - 294 V AC
Output Frequency60 Hz
50 Hz
Input Frequency40 Hz
50 Hz
56.50 Hz
60 Hz
70 Hz
Load Capacity (VA)1.15 kVA
Load Capacity (Watt)920 W