STARTECH 14" LAPTOP PRIVACY SCREEN FILTER, 16:10, MATTE/GLOSSY, 2YR 14LT6-PRIVACY-SCREEN
SKU:420230
MPN:14LT6-PRIVACY-SCREEN
Manufacturer:https://www.startech.com/en-au
Brand: Startech
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 12x7.7in (307x197mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
Warranty 2 Years
Package Height 0.2 in [4.0 mm]
Package Length 9.6 in [24.5 cm]
Shipping (Package) Weight 7.5 oz [212.0 g]
Package Width 15.3 in [38.9 cm]
Product Height 0.0 in [0.4 mm]
Product Length 7.6 in [19.4 cm]
Weight of Product 1.3 oz [36.0 g]
Product Width 13.6 in [34.5 cm]
STARTECH 14" LAPTOP PRIVACY SCREEN FILTER, 16:10, MATTE/GLOSSY, 2YR