D-Link | DGS-1100-24PV2 | 24 Port Gigabit Smart Managed PoE Switch with 12 PoE Ports (100W PoE budget) - DL.DGS.1100.24PV2
SKU:424228
MPN:DL.DGS.1100.24PV2 Link
Manufacturer:https://www.dlink.com.au/
Brand: D-link
Warranty:Standard Manufacturer's Warranty
Availability:
In stock
Fright Estimate
D-Link | DGS-1100-24PV2 | 24 Port Gigabit Smart Managed PoE Switch with 12 PoE Ports (100W PoE budget)
FEATURES
  • 12 x 10/100/1000BASE-T PoE+ ports
  • 12 x 10/100/1000BASE-T ports
  • PoE+ support with up to 30W per port
  • 100 Watts PoE Power Budget
  • Bandwidth Control ensures latency-sensitive traffic always gets the bandwidth it needs
  • Quality of Service further prioritizes latency-sensitive traffic, ensuring timely delivery
  • Innovative energy saving features are good for your budget, as well as the environment
  • Get up and going quickly with streamlined first-time setup and ongoing management
D-Link Green/Power Saving Performance
Easy to Deploy
SPECIFICATIONS
  • Switch Type: Layer 2
  • Type of Port Required: Gigabit Copper
  • Number of Ports: 5 - 16
  • PoE Type Required: PoE|PoE+
  • High Speed Stacking: No
  • Design: Desktop|Rackmountable|Fanless
  • 1000Base-T Ports: 24 Ports
  • PoE Ports: 12 Ports
  • PoE Budget: 100 Watts
  • Switching Capacity: 48 Gbps
  • QoS: Yes
  • Spanning Tree Protocol: Yes
  • Link Aggregation: Yes
  • VLAN: 4K Groups
  • Surveillance VLAN: Yes
  • Jumbo Frame: 9216 bytes
  • Voice VLAN: Yes
  • IGMP Snooping: Yes
  • Cable Diagnostics: Yes
  • Energy Saving Technology: EEE Compliant|RoHS 6 Compliant
  • 19" Rack Mountable: Yes
  • Fans: Fanless
  • Built-in PSU: Yes
  • Dimensions: 280 x 230 x 44 mm